#WomenOfConcise – Wywiad z Sylwią Paśko

#WomenOfConcise – Wywiad z Sylwią Paśko

W ramach cyklu #WomenOfConcise przedstawiamy Wam nasze koleżanki – dziewczyny z branży IT, które opowiedzą o swoich zainteresowaniach, o tym, dlaczego wybrały taką pracę i co je motywuje do działania. Zapraszamy do wywiadu z Sylwią Paśko.


#1 Czy możesz opowiedzieć trochę o tym, czym się zajmujesz w Concise Software i jak wygląda Twój typowy dzień?

W Concise Software jestem managerem działu rekrutacji. Oprócz podstawowych działań rekruterskich związanych z pozyskiwaniem pasywnych kandydatów na stanowiska programistyczne i nie tylko zajmuję się koordynacją pracy całego teamu, planowaniem strategii rekrutacyjnej oraz ściśle współpracuje z zarządem firmy. Oczywiście ważnym elementem pracy Managera jest prowadzenie działań kreujących pozytywny wizerunek firmy jako pracodawcy.

Mój typowy dzień pracy zaczyna się nie inaczej jak od wypicia kubka kawy 🙂 Po tej części dopiero przystępuje do działania. Praca w rekrutacji jest dość dynamiczna, dlatego ciężko sprecyzować jak wygląda mój typowy dzień. Większość kalendarza zapełniona jest spotkaniami rekrutacyjnymi oraz spotkaniami z zespołem. Resztę czasu staram się poświęcać na działania, które pomagają nam ciągle ulepszać procesy rekrutacyjne.

#2 Co było Twoją wymarzoną pracą w dzieciństwie?

Chciałam zostać piosenkarką, ale już w podstawówce nie przyjęli mnie do szkolnego chóru. Wtedy zrozumiałam, że talentem nie grzeszę. 

#3 Czy zawsze wiedziałaś, że praca w branży technologicznej jest tym, co chcesz robić? Jak to się stało, że zdecydowałaś się na  pracę w IT?

Nie byłam pewna, w jakiej dokładnie branży chciałabym pracować, ale gdy tylko rozpoczęłam swoją pierwszą pracę w rekrutacji, to wiedziałam, że jest to to, co chce w życiu robić. W momencie, kiedy nabrałam trochę większego doświadczenia w rekrutacji, zaczęłam się orientować jakie kierunki są najbardziej przyszłościowe. Nie było wątpliwości, że IT to jedna z najbardziej rozwijających się branż na świecie. To był strzał w dziesiątkę.

#4 Jaka umiejętność jest najważniejsza w Twojej codziennej pracy?

Zdolność budowania relacji- zdecydowanie.

#5 Czy miałaś kiedykolwiek problemy z pewnością siebie? Jeśli tak, w jaki sposób sobie z nimi radzisz?

Myślę, że jestem osobą, która nie ma problemu z pewnością siebie. Gdyby było inaczej, nie byłabym tu gdzie jestem.

#6 Co motywuje Cię do codziennej pracy?

Na pierwszym miejscu to ludzie! Jeśli wokół siebie masz zaufane i pomocne osoby to już  połowa sukcesu, a ja zdecydowanie takie osoby wokół siebie mam. Jeśli masz zgrany team to każdy dzień w pracy jest przyjemnością a nie obowiązkiem. Ważne jest również to, że moje obowiązki nie są monotonne. Każdy dzień jest inny, każdy dzień sprawia, że uczę się nowych rzeczy.

#7 Jaka jest najlepsza rada zawodowa, jaką kiedykolwiek otrzymałaś? 

“Bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał tego więcej. Jeśli koncentrujesz się na tym, czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo”.

#8 Czy zauważasz brak kobiet w branży technologicznej? Jeśli tak, to jak myślisz, dlaczego tak się dzieje?

Na pewno jest to zauważalne, bo zdecydowana większość w branży IT to mężczyźni. Uważam, że bierze się to z przekonania, iż zawód programisty to typowo męskie zajęcie. Na szczęście z roku na rok to się zmienia i mogę zdecydowanie powiedzieć, że nas kobiet w branży technologicznej jest coraz więcej.  

#9 Jakiej rady udzieliłabyś kobietom, które rozważają karierę w branży IT? Jakie wskazówki mogłyby być dla nich pomocne w Twojej opinii?

Nie wyjdzie Ci coś raz, dwa- nie poddawaj się. Uwierz w siebie i swoje umiejętności! To, że jesteś kobietą nie znaczy, że jesteś słabsza.

#10 Jak możemy sprawić, by więcej kobiet zaczęło zajmować się technologią?

Moim zdaniem już nic nie musimy robić, bo to się samo dzieje. W IT kobiet jest coraz więcej a to przez to, że zmienia się mentalność ludzi. 

 

Dołącz do grona wybitnych specjalistek i specjalistów w branży IT!
Sprawdź nasze otwarte rekrutacje!
Join Us Now!

 

Justyna Kot

Project Manager & Business Analyst at Concise Software
Geek girl & coffee lover, Google Developers Launchpad Mentor , passionate about growth hacking, community building and Star Wars. Also Lead Organizer at Women Techmakers and GDG Rzeszów

Contact Us