#WomenOfConcise – Wywiad z Katarzyną Hardyl

#WomenOfConcise – Wywiad z Katarzyną Hardyl

W ramach cyklu #WomenOfConcise przedstawiamy Wam nasze koleżanki – dziewczyny z branży IT, które opowiedzą o swoich zainteresowaniach, o tym, dlaczego wybrały taką pracę i co je motywuje do działania. Zapraszamy do wywiadu z Katarzyną Hardyl.

 

#1 Czy możesz opowiedzieć trochę o tym, czym się zajmujesz w Concise Software i jak wygląda Twój typowy dzień?

W Concise Software pracuję jako graphic designer. Projektuję interfejsy, aplikacje mobilne, strony internetowe, współpracuję z programistami, działem marketingu, sprzedażą i HR. Przygotowuje prezentację na potrzeby firmy oraz klientów. Projektuję materiały promocyjne do druku, tworzę branding. Współpracuję z klientami na różnych etapach powstawania produktu – od pomysłu, poprzez szkice/prototyp aż do projektu przygotowanego pod development.

Mój typowy dzień w pracy zaczyna się od włączenia muzyki, zgodnej z moim aktualnym nastrojem. To mnie “nakręca” na cały dzień pracy. Później pracuję już nad swoim projektem, uczestniczę w różnych spotkaniach online. Czas w pracy ucieka mi bardzo szybko. Mam to szczęście, że praca jest moją pasją więc po ośmiu godzinach czuję pewien niedosyt i już myślę, co będę robiła następnego dnia 😉

#2 Co było Twoją wymarzoną pracą w dzieciństwie?

Jak większość małych dziewczynek chciałam być piosenkarką, aktorką lub tancerką. Do tego ostatniego było mi najbliżej, ponieważ przez jakiś czas uczyłam się tańca towarzyskiego oraz tańczyłam w szkolnym zespole tanecznym. Jednak życie zaprowadziło mnie w trochę inną, chociaż nadal artystyczną stronę. 

#3 Czy zawsze wiedziałaś, że praca w branży technologicznej jest tym, co chcesz robić? Jak to się stało, że zdecydowałaś się na pracę w IT?

Nigdy bym nie pomyślała, że będę pracowała w branży IT. Zdecydowałam się na studia z grafiki komputerowej, ponieważ od dzieciństwa miałam zdolności plastyczne (komputer również był mi bliski), ale grafika użytkowa miała dla mnie większy sens niż wystawianie prac w galeriach. Nadal jednak nie wiązałam swojego wykształcenia z pracą w IT, myślałam bardziej o agencji reklamowej. Ostatecznie z polecenia swojego ówczesnego narzeczonego (a dzisiaj męża), który pracował właśnie w Concise Software, zostałam jeszcze na studiach, zatrudniona jako grafik. Odnalazłam się w tym i zostałam 🙂 .

#4 Jaka umiejętność jest najważniejsza w Twojej codziennej pracy?

Wyczucie. W mojej pracy ważne jest, aby dobrze wyczuć projekt, potrzeby klienta, potrzeby użytkownika czy chociażby klimat grafiki, którą trzeba zaprojektować na social media. Ważna jest też umiejętność jasnego komunikowania się z zespołem tak, aby zebrać wszystkie potrzebne informacje oraz dostarczyć projekt, który będzie spełniał wymagane założenia.  

#5 Czy miałaś kiedykolwiek problemy z pewnością siebie? Jeśli tak, w jaki sposób sobie z nimi radzisz?

Oczywiście, wiele razy miałam problemy z pewnością siebie, co jest chyba naturalne dla każdego człowieka. Jeśli jednak chodzi o pracę to na pewno takim kluczowym momentem był powrót po urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Myślę, że w obecnych czasach doświadcza tego wiele kobiet, o ile nie wszystkie. Kobieta, która przez rok, półtora czy nawet więcej jest kompletnie odcięta od życia zawodowego i w całości poświęca swój czas dziecku, rodzinie, staje przed dużym wyzwaniem w związku z powrotem do pracy. Pojawiają się pytania, czy dam radę wskoczyć z powrotem w taki tryb życia już z dodatkowymi obowiązkami, czy będę potrafiła wymyślić coś fajnego, kiedy pojawi się projekt albo czy pamiętam jeszcze skróty klawiaturowe w programach graficznych. W takim momencie warto przypomnieć sobie swoje poprzednie osiągnięcia, sukcesy i wykorzystać tą ogromną energię z jaką wracamy do pracy po tak długiej przerwie, bo muszę podkreślić, że mamy wracają do pracy ze zdwojoną siłą. Potrafią lepiej zarządzać czasem, mają dużą motywację i chęć rozwoju. Zupełnie tak, jakby chciały nadgonić ten czas, kiedy były nieobecne. 

#6 Co motywuje Cię do codziennej pracy?

Jak już wcześniej wspomniałam, praca jest moją pasją. Motywuje mnie sam proces tworzenia, kreowania, wymyślania oraz to, że po prostu robię coś dla ludzi, coś użytkowego. Jestem też typowym grafikiem, wzrokowcem, który lubi patrzeć na ładne kolorki czy narysować coś w szkicowniku swoim ulubionym długopisem. Satysfakcjonuje mnie również świadomość, że jakiś projekt, grafika “poszły w świat”. To jest ta wisienka na torcie dla całej naszej pracy.

#7 Jaka jest najlepsza rada zawodowa, jaką kiedykolwiek otrzymałaś? 

Żeby robić w życiu to, co się lubi. Być może nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ale w pewnym momencie życia stało się to dla mnie jakimś oświeceniem. Dorastałam w środowisku, w którym ludzie raczej brali to co było, jeśli chodzi o pracę. Bo miasteczko małe, bo nie ma innych perspektyw, nie było się gdzie uczyć albo wszyscy po szkole mieli zapewnioną pracę tylko w jednym zakładzie. Wymęczyli osiem godzin w pracy i wracali do domu. I tak dzień w dzień, latami. A tu gdzieś przeczytałam czy usłyszałam zdanie “rób to co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia”, które dzisiaj wszyscy już znamy. Zrozumiałam wtedy, że to naprawdę ma sens i chciałam dla siebie takiej przyszłości. Nie wyobrażam sobie poświęcać większości dnia na zajęcie, które nie daje mi satysfakcji. Cieszę się, że mogę żyć inaczej. 

#8 Kto jest dla Ciebie wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o kobiety w branży technologicznej? 

Niestety nie mam takiego wzoru, ale mam nadzieję, że za 5-10 lat będę już mogła wskazać konkretne nazwiska.

#9 Czy zauważasz brak kobiet w branży technologicznej? Jeśli tak, to jak myślisz, dlaczego tak się dzieje?

Zdecydowanie tak, zauważam brak kobiet w branży technologicznej, ale z roku na rok sytuacja poprawia się. Kiedy w 2015 roku zaczynałam pracę w Concise Software, byłam jedyną dziewczyną w naszym biurze. Pamiętam jak 30-stu kolegów przyszło do mnie z kwiatkiem na Dzień Kobiet – ciekawe uczucie 😉 Później dziewczyn zaczęło przybywać i mamy ich coraz więcej. Myślę, że mała ilość kobiet związana jest z brakiem informacji na temat tego, jakie możliwości rozwoju daje branża IT. Myślę, że wiele z nich mogłoby być zaskoczonych 😉 Dodatkowo, nie jest żadną tajemnicą, że polski system oświaty nie nadąża jeszcze za rozwojem technologicznym więc stare programy nauczania nie sprawdzają się, chociażby w szkoleniu umiejętności miękkich albo pracy z uczniami w zgodzie z ich predyspozycjami zawodowymi. Uczniowie błądzą w natłoku bardziej lub mniej potrzebnych przedmiotów i bardzo długo zajmuje im określenie kierunku rozwoju zawodowego.

#10 Jakiej rady udzieliłabyś kobietom, które rozważają karierę w branży IT? Jakie wskazówki mogłyby być dla nich pomocne w Twojej opinii?

Kiedy słyszę słowo “branża IT” to kojarzy mi się to ze środowiskiem mocno technologicznym, tajemniczym i dostępnym dla nielicznych. Większość pewnie myśli, że niezbędne jest w nim świetne inżynierskie wykształcenie. Ale tak nie jest! Na branżę IT składa się wiele innych dziedzin takich jak marketing, projektowanie, analityka, UX czy nawet psychologia. Chciałabym więc powiedzieć kobietom, żeby nie bały się podejmować pracy w tej branży, ponieważ jest ona otwarta i daje naprawdę wiele możliwości rozwoju. Trzeba tylko znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Warto czytać oferty pracy, sprawdzać wymagania na danych stanowiskach, zrobić jakiś kurs czy dodatkowe szkolenie. 

#11 Jak możemy sprawić, by więcej kobiet zaczęło zajmować się technologią?

Myślę, że trzeba edukować ludzi na temat tego, czym ta branża się zajmuje, walczyć z mitami i stereotypami. Dla wielu ludzi IT to coś nowego, za czym nie nadążają jak wiemy starsze pokolenia. Warto zmodyfikować trochę kierunki w szkołach średnich czy kierunki studiów pod branżę IT tak, aby np. kierunek związany z marketingiem i zarządzaniem, na którym jest wiele kobiet przestał być tematem żartów a stał się po prostu dobrym i atrakcyjnym zawodem, którego przecież potrzeba w branży IT. Kobiety muszą też wiedzieć, że zmienia się świadomość i branża jest coraz bardziej przyjazna młodym mamom. Technologia pozwala też na pracę zdalną lub hybrydową a w czasach pandemii stało się to już standardem. Trzymam kciuki za wszystkie dziewczyny, które będą chciały pójść tą drogą 🙂 

 

 

 

Dołącz do grona wybitnych specjalistek i specjalistów w branży IT!
Sprawdź nasze otwarte rekrutacje!
Join Us Now!

 

Justyna Kot

Project Manager & Business Analyst at Concise Software
Geek girl & coffee lover, Google Developers Launchpad Mentor , passionate about growth hacking, community building and Star Wars. Also Lead Organizer at Women Techmakers and GDG Rzeszów

Contact Us