WomenOfConcise – Wywiad z Anita Odrobina

#WomenOfConcise – Wywiad z Anitą Odrobiną

W ramach cyklu #WomenOfConcise przedstawimy Wam nasze koleżanki – dziewczyny z branży IT, które opowiedzą o swoich zainteresowaniach, o tym, dlaczego wybrały taką pracę i co je motywuje do działania. Zapraszamy do wywiadu z Anitą Odrobiną.

#1 Czy możesz opowiedzieć trochę o tym, czym się zajmujesz w Concise Software i jak wygląda Twój typowy dzień?

W Concise Software pracuję na stanowisku Social Media Specialist. Dbam o obecność i wizerunek firmy w mediach społecznościowych. Mój dzień to ciągła koordynacja pracy mojej i innych osób w zespole, żeby przygotować wartościowe treści – sama publikacja posta to ostatni, najłatwiejszy etap 🙂

#2 Co było Twoją wymarzoną pracą w dzieciństwie?

Jako dziecko chciałam zostać nauczycielką – uczyć dzieci tak jak Pani w szkole 🙂  Jako nastolatka zakochałam się w geografii i chciałam zostać meteorologiem, byłam zafascynowana chmurami i innymi zjawiskami atmosferycznymi. Po drodze był jeszcze prawnik, lekarz, prezenter wiadomości i różne inne pomysły.

#3 Czy zawsze wiedziałaś, że praca w branży technologicznej jest tym, co chcesz robić? Jak to się stało, że zdecydowałaś się na pracę w IT?

Branżę technologiczną odkryłam całkiem niedawno. Kiedyś wydawało mi się, że to nie dla mnie, że ciężko będzie mi zrozumieć magię IT. Teraz uważam, że to mega ciekawe jak zmienia się świat i to dosłownie na naszych oczach. Z branżą IT spotykam się wiele razy każdego dnia – np. używając telefonu, czy Internetu, a że lubię być na bieżąco to pracuję w IT.

#4 Jaka umiejętność jest najważniejsza w Twojej codziennej pracy?

W mojej codziennej pracy najważniejsze jest planowanie. Nie rozstaję się z kalendarzem i zeszytem. Przy dużej liczbie tematów łatwo jest o czymś zapomnieć lub nie zdążyć na czas. Nie jestem wolnym strzelcem – razem z całym zespołem pracujemy nad wynikami, dlatego wszyscy musimy mieć czas, żeby zająć się swoimi zadaniami, a ciężko o kreatywność i łatwo o błędy, gdyby wszystko miało być “na wczoraj”.

#5 Czy miałaś kiedykolwiek problemy z pewnością siebie? Jeśli tak, w jaki sposób sobie z nimi radzisz?

Chyba każdy z nas ma takie chwile, gdy nadchodzą wątpliwości, czy dam radę, jak ja to wszystko ogarnę. Ważne jest, żeby nie wpaść w panikę, dwa głębokie wdechy i do przodu 🙂

#6 Co motywuje Cię do codziennej pracy?

Ważna jest atmosfera w pracy. Życzliwi ludzie sprawiają, że aż chce się pracować 🙂 Dla mnie ważny jest też ciągły rozwój, pracuję w branży, która zmienia się na naszych oczach. Możliwość poznawania nowych rzeczy jest dla mnie dobrym motywatorem, tak samo jak to, że widzę efekty mojej pracy.

#7 Jaka jest najlepsza rada zawodowa, jaką kiedykolwiek otrzymałaś?

Jedna z najlepszych rad zawodowych, jakie kiedykolwiek usłyszałam pochodzi od mojej przyjaciółki:”Musisz wierzyć, że efekty Twojej pracy to najlepsze, co jesteś w stanie z siebie dać.”

#8 Kto jest dla Ciebie wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o kobiety w branży technologicznej?

Moim wzorem do naśladowania zdecydowanie jest Margaret Hamilton, która opracowała oprogramowanie systemu pokładowego programu kosmicznego „Apollo”. To były czasy, gdy kariera naukowa kobiet była czymś marginalnym, był to świat zdominowany przez mężczyzn.

#9 Czy zauważasz brak kobiet w branży technologicznej? Jeśli tak, to jak myślisz, dlaczego tak się dzieje?

Moim zdaniem coraz więcej kobiet decyduje się na pracę w branży technologicznej. Wpływ na to mają różne kampanie społeczne typu “Dziewczyny na Politechniki!” lub “IT for she” zachęcające młode kobiety do wejścia w świat stereotypowo postrzegany jako męski. Świadomość społeczna powoli się zmienia, a dysproporcje między płciami zacierają.

#10 Jakiej rady udzieliłabyś kobietom, które rozważają karierę w branży IT? Jakie wskazówki mogłyby być dla nich pomocne w Twojej opinii?

Zdecydowanie powiedziałabym: “Nie bój się! To, że jesteś dziewczyną nie znaczy, że sobie nie poradzisz!”. Branża IT jest na tyle szeroka, że każdy może w niej znaleźć swój kawałek np. UX design, testy, czy analityka biznesowa, niekoniecznie musisz być programistką.

#11 Jak możemy sprawić, by więcej kobiet zaczęło zajmować się technologią?

Wydaje mi się, że musimy odczarować ten temat. Programista to nie magik, który przez cały dzień wpatruje się w zera i jedynki. Każdy wie, co robi lekarz, a UX designer? Myślę, że to kwestia edukacji, to że z kimś nie mamy kontaktu na co dzień, nie wiemy za wiele o jakiejś branży jeszcze nie znaczy, że nie mamy do niej predyspozycji.

 

Dołącz do grona wybitnych specjalistek i specjalistów w branży IT!
Sprawdź nasze otwarte rekrutacje!
Join Us Now!

 

Justyna Kot

Project Manager & Business Analyst at Concise Software
Geek girl & coffee lover, Google Developers Launchpad Mentor , passionate about growth hacking, community building and Star Wars. Also Lead Organizer at Women Techmakers and GDG Rzeszów

Contact Us