IT market report | Concise Software among the best software development companies in the CEE region

Concise Software w prestiżowym raporcie. Promujemy Rzeszów na arenie międzynarodowej

Prestiżowy raport Aventures, Aventis Capital oraz Capital Times, czołowych podmiotów biznesowych wskazał najlepsze firmy tworzące oprogramowanie w regionie CEE (Centralna i Wschodnia Europa). Obrazując rynek wytwórstwa oprogramowania, wskazał również na Rzeszów, w którym wymieniono na pierwszym miejscu Concise Software.

Raport “Software Development in Ukraine, Poland, Belarus and Romania” objął swoim zasięgiem ponad 700 przedsiębiorstw wytwarzających oprogramowanie w regionie CEE, z czego nieco ponad 470 ostatecznie umieszczono w zestawieniu. Jak podaje autor, niemal co druga firma udostępniła informacje o najważniejszych aspektach działania na użytek badawczy.

Przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem oprogramowania analizowane były przez największych ekspertów w dziedzinie biznesu IT – specjalistów z Aventure, Capital Times oraz Aventis Capital. Już wielokrotnie Polska była wskazywana jako jeden z najbardziej perspektywicznych krajów w zakresie wytwarzania oprogramowania: charakteryzujemy się znakomitymi specjalistami, którzy mogą śmiało konkurować z podobnie wykwalifikowanymi, aczkolwiek często droższymi kolegami z krajów Zachodu.

Rzeszów na prestiżowej liście

Twórcy badania bardzo przytomnie podeszli do geografii Polski i uwzględnili w swoim zestawieniu również Rzeszów, który zdaje się być coraz istotniejszym punktem na software’owej mapie Polski. Twórcy badania włączyli do raportu dwie firmy działające w Podkarpaciu – Concise Software oraz Symphony Solutions. Nie oznacza to jednak, że inne firmy zostały celowo pominięte – podmioty mające swoje oddziały w Rzeszowie, aczkolwiek wywodzące się (lub uznające za swoją krajową siedzibę inne lokalizacje) zostały uwypuklone w innych punktach.

Dla Concise Software jest to jednak ogromny zaszczyt. Mimo, iż Concise Software współpracuje z największymi markami na świecie oraz prowadzi swoje biura w Krakowie, Berlinie oraz na Malcie, serce firmy niezmiennie bije właśnie w stolicy województwa podkarpackiego, którą nazywa się oficjalnie “Stolicą Innowacji”.

Rzeszw istotnym ośrodkiem na mapie istotnych ośrodków IT z Concise Software

Jest to o tyle istotne, iż w Polsce firmy informatyczne mają do dyspozycji ok. 255 tys. specjalistów IT (deweloperów, project managerów, itp.), a co roku na rynek pracy przybywa 15 tys. Kolejnych z dyplomami uczelni kształcących w kierunkach związanych z informatyką. Jak wynika z raportu, największe ośrodki skupiające specjalistów IT w Polsce to te miasta, w których znajdują się istotne na rynku edukacyjnym uczelnie techniczne. A zatem, Warszawa, Kraków, Śląsk, Wrocław, Poznań można wskazać jako te główne rejony, w których można znaleźć pracę w firmie wytwarzającej oprogramowanie. Ale nie tylko – na mapie znalazł się także Białystok, Gdańsk oraz Rzeszów. Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania zdają się doskonale zaspokajać potrzeby lokalnego rynku pracy IT.

Rola Rzeszowa jako miasta które rozwija technologie, nie tylko informatyczne, weźmy pod uwagę chociażby branżę lotniczą (oraz słynną skądinąd dolinę lotniczą), jest z roku na rok coraz większa. Z tego względu umieszczenie Rzeszowa w raporcie absolutnie nie dziwi. Z naszego punktu widzenia waga miasta w tym zakresie będzie rosła a jego pozycja geograficzna “u wrót” pobliskiej Ukrainy i możliwej (już istniejącej) współpracy między jednostkami i firmami rozwijającymi technologię bardzo pomaga. Dla Concise Software, Rzeszów jest głównym biurem deweloperskim co podkreślamy, przekazujemy i promujemy dla każdego z naszych klientów i na pewno takim pozostanie w kolejnych latach w których rozwijać będziemy nasz zespół inżynierski.

Lukas Hostynski
CEO Concise Software

Rola Rzeszowa jako miasta które rozwija technologie, nie tylko informatyczne, weźmy pod uwagę chociażby branżę lotniczą (oraz słynną skądinąd dolinę lotniczą), jest z roku na rok coraz większa. Z tego względu umieszczenie Rzeszowa w raporcie absolutnie nie dziwi. Z naszego punktu widzenia waga miasta w tym zakresie będzie rosła a jego pozycja geograficzna “u wrót” pobliskiej Ukrainy i możliwej (już istniejącej) współpracy między jednostkami i firmami rozwijającymi technologię bardzo pomaga. Dla Concise Software, Rzeszów jest głównym biurem deweloperskim co podkreślamy, przekazujemy i promujemy dla każdego z naszych klientów i na pewno takim pozostanie w kolejnych latach w których rozwijać będziemy nasz zespół inżynierski. Lukas Hostynski CEO Concise Software

Polskie uczelnie kształcące specjalistów IT

Rzeszów niestety nie został ujęty w tym raporcie. Zdecydowanie największym ośrodkiem akademickim w Polsce pod względem perspektyw na rynku IT jest według twórców badania Warszawa, gdzie liczą się przede wszystkim Uniwersytet Warszawski oraz Politechnika Warszawska. Drugim istotnym punktem na mapie akademickiej po Warszawie jest Kraków, gdzie przyszli specjaliści IT kształcą się na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Poznań może pochwalić się Uniwersytetem Adama Mickiewicza, gdzie co roku dyplom uzyskuje ok. 1500 specjalistów z dziedziny IT.

Polskie uczelnie kształcące specjalistów IT Rzeszów niestety nie został ujęty w tym raporcie. Zdecydowanie największym ośrodkiem akademickim w Polsce pod względem perspektyw na rynku IT jest według twórców badania Warszawa, gdzie liczą się przede wszystkim Uniwersytet Warszawski oraz Politechnika Warszawska. Drugim istotnym punktem na mapie akademickiej po Warszawie jest Kraków, gdzie przyszli specjaliści IT kształcą się na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Poznań może pochwalić się Uniwersytetem Adama Mickiewicza, gdzie co roku dyplom uzyskuje ok. 1500 specjalistów z dziedziny IT.

Dla kogo tworzymy oprogramowanie?

Podmioty działające w regionie CEE przeważnie współpracują z partnerami z zagranicy, gdzie zapotrzebowanie jest największe. Powszechną praktyką jest więc poszukiwanie klientów z Ameryki Północnej (Stany Zjednoczone), gdzie rynek IT jest niezwykle chłonny w kontekście rozwiązań software’owych. Jak wyliczają twórcy badania, 46% zapotrzebowania generowane jest właśnie przez ten region. Na drugim miejscu znajduje się Europa Zachodnia, która odpowiada za 1/5 popytu. Bardzo wysoko plasuje się Japonia, która generuje aż 15% zapotrzebowania – to niezwykle dużo z punktu widzenia demografii tego kraju.

Dla kogo tworzymy oprogramowanie? Podmioty działające w regionie CEE przeważnie współpracują z partnerami z zagranicy, gdzie zapotrzebowanie jest największe. Powszechną praktyką jest więc poszukiwanie klientów z Ameryki Północnej (Stany Zjednoczone), gdzie rynek IT jest niezwykle chłonny w kontekście rozwiązań software’owych. Jak wyliczają twórcy badania, 46% zapotrzebowania generowane jest właśnie przez ten region. Na drugim miejscu znajduje się Europa Zachodnia, która odpowiada za 1/5 popytu. Bardzo wysoko plasuje się Japonia, która generuje aż 15% zapotrzebowania - to niezwykle dużo z punktu widzenia demografii tego kraju.

Jednocześnie, warto wskazać regiony, które odpowiadają za zaspokajanie potrzeb wyżej przedstawionych regionów. Zdecydowanie prym wiodą w tej materii Indie, które nazywa się “największym światowym software house’em” z aż 44-procentowym pokryciem rynku. Na drugim miejscu znajdują się Chiny z 1/3 udziałów, natomiast na trzecim – Brazylia (10 procent). Wschodnia Europa odpowiada za jedynie 5% realizacji zapotrzebowania, ale jednocześnie rośnie najszybciej.

Pełen raport można pobrać ze strony autorów badania (za darmo)

Justyna Kot

Project Manager & Business Analyst at Concise Software
Geek girl & coffee lover, Google Developers Launchpad Mentor , passionate about growth hacking, community building and Star Wars. Also Lead Organizer at Women Techmakers and GDG Rzeszów

Contact Us