#WomenOfConcise - Wywiad z Aleksandrą Mazurek

#WomenOfConcise – Wywiad z Aleksandrą Mazurek

W ramach cyklu #WomenOfConcise przedstawimy Wam nasze koleżanki – dziewczyny z branży IT, które opowiedzą o swoich zainteresowaniach, o tym, dlaczego wybrały taką pracę i co je motywuje do działania. Zapraszamy do wywiadu z Aleksandrą Mazurek.

 

#1 Czy możesz opowiedzieć trochę o tym, czym się zajmujesz w Concise Software i jak wygląda Twój typowy dzień?

Od 2 lat zajmuję się jakością wytwarzanego przez deweloperów Concise oprogramowania. Polega to głównie na różnego typu testach już wytworzonych nowych funkcjonalności, poprawieniu dotychczasowych obszarów oprogramowania ale też na przeglądach dokumentacji pod kątem spójności. Zdarzają się też momenty kiedy jestem wsparciem w debugowaniu czyli znajdowaniu przyczyn błędów. Pomijając udział w codziennych spotkaniach projektowych dni potrafią być bardzo różnorodne.

#2 Co było Twoją wymarzoną pracą w dzieciństwie?

Akurat nie było to nic związanego z technologią, chciałam mieć sklep zoologiczny, fascynowały mnie szczególnie egzotyczne ptaki, zwłaszcza papugi i to mi zostało do dziś. Wszelkie inne zainteresowania kręciły się u mnie zawsze wokół sztuki i tańca.

#3 Czy zawsze wiedziałaś, że praca w branży technologicznej jest tym, co chcesz robić? Jak to się stało, że zdecydowałaś się na pracę w IT?

W moim przypadku było tak, że to praca znalazła mnie, zainteresowała, IT mnie wchłonęło i tak to trwa od ok 6 lat.

#4 Jaka umiejętność jest najważniejsza w Twojej codziennej pracy?

Ciężko wskazać jedną umiejętność, ale chyba w obecnej chwili przy wielości projektów jest to priorytetyzacja zadań. Słyszałam też niedawno żarcik w stylu “Dużo narzekasz? Nadajesz się na testera!”

#5 Czy miałaś kiedykolwiek problemy z pewnością siebie? Jeśli tak, w jaki sposób sobie z nimi radzisz?

Cały czas mam 😀  to ze względu na to, że nie mam wykształcenia technicznego, skończyłam filozofię. Przynajmniej mam papiery na profesjonalne wymądrzanie się 😀

A wracając do pewności siebie, to myślę, że rozwój zawodowy i sukcesy na tym polu pomagają sobie radzić z deficytem pewności siebie w kwestiach zawodowych.

#6 Co motywuje Cię do codziennej pracy?

Chyba najbardziej motywujące dla mnie jest spojrzenie wstecz i uświadomienie sobie jaki progres zrobiłam od momentu rozpoczęcia pracy w IT do teraz. 

#7 Jaka jest najlepsza rada zawodowa, jaką kiedykolwiek otrzymałaś? 

Najlepszą radą było to, żeby inwestować w siebie. Idąc tym tropem uczestniczyłam w wewnętrznych warsztatach Agile Labs oraz początkiem bieżącego roku zdałam najbardziej znany certyfikat testerski ISTQB.

#8 Kto jest dla Ciebie wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o kobiety w branży technologicznej? 

Nie wskażę konkretnego nazwiska ale moją uwagę zwróciły te, które pracują w IT na co dzień a jednocześnie edukują, prowadzą podcasty, szkolenia i piszą ebooki np. Kamila Gawrońska (LeanQA na YT) oraz Ola Kunysz (również YT).

#9 Czy zauważasz brak kobiet w branży technologicznej? Jeśli tak, to jak myślisz, dlaczego tak się dzieje?

Zauważam, że jest ich coraz więcej i te, które znam świetnie się odnajdują.

#10 Jakiej rady udzieliłabyś kobietom, które rozważają karierę w branży IT? Jakie wskazówki mogłyby być dla nich pomocne w Twojej opinii?

Spróbować. Rozeznać możliwości tzn. kierunki rozwoju/stanowiska, które są nam najbliższe, dowiedzieć się co z naszych kompetencji pasuje, a które obszary należy podszkolić i działać.

#11 Jak możemy sprawić, by więcej kobiet zaczęło zajmować się technologią?

Sądzę, że przełamywanie stereotypów i inspirowanie młodych kobiet u progu kariery zawodowej jest niezbędne. A tym samym inicjatywy takie jak ta, pokazujące, że IT nie gryzie, kobiety świetnie sobie tu radzą. Warto też wspomnieć inspirujące publikacje jak np. książka  “Cyfrodziewczyny” Karoliny Wasielewskiej.

 

 

Dołącz do grona wybitnych specjalistek i specjalistów w branży IT!
Sprawdź nasze otwarte rekrutacje!
Join Us Now!

 

Justyna Kot

Project Manager & Business Analyst at Concise Software
Geek girl & coffee lover, Google Developers Launchpad Mentor , passionate about growth hacking, community building and Star Wars. Also Lead Organizer at Women Techmakers and GDG Rzeszów

Contact Us